- 25 tuneli liniowych wybudowanych zostało ponad 70 lat temu. Niektóre zostały zniszczone w trakcie trwania II wojny światowej i musiały być odbudowane - mówi Joanna Kubiak z zespołu prasowego PKP PLK.

Najdłuższy tunel będący w użytkowaniu znajduje się na 48,792 km linii nr 286 Kłodzko-Wałbrzych. Jego długość to 1603 m. A najkrótszy na km 127,625  linii nr 108 Nowy Zagórz-Krościenko. Jego długość to 50,5 m.

Poniżej zamieszczamy z kolei zdjęcia z linii nr 309 w okolicy Kulina (Dolny Śląsk), gdzie w latach 1886-1905 budowano 600-metrowy tunel. Obiekt powstał pod górą Grodziec na wysokości 634 m n.p.m. - To najwyższy punkt całej linii i najwyżej położony tor w okolicy Kłodzka. Ponieważ w takim terenie trudno było budować linię kolejową, prace trwały blisko 20 lat - opowiada Joanna Kubiak.

Po zakończeniu prac modernizacyjnych w grudniu 2013 r., tunel zamknięty w 2010 r. znowu stał się atrakcją linii 309.  

Jest też obiekt międzynarodowy

Jeden z tuneli PKP PLK przebiega przez granicę polsko-słowacką. Jego lokalizacja to km 50,451 linii nr 107 Nowy Zagórz-Łupków. Obiekt znajduje się między stacjami Łupków w Polsce i Medzilaborce na Słowacji. Powstał w 1872 r. Długość w granicach Polski to 136,9 m, a powierzchnia - 923 m2.

Na jego konstrukcję składają się 23 części o długościach od 3,3 do 7,8 m. Wysokość w świetle - od 5,65 do 6,70 m; a szerokość w świetle - od 6,2 do 8,25 m. To obiekt o konstrukcji masywnej, monolitycznej.

Wybudowany został jako tunel dwutorowy z szerokością międzytorza 3,75 m. Pod koniec II wojny światowej wycofujące się wojska niemieckie wyburzyły po stronie polskiej części wlotowe, w 1946 r. został skrócony i częściowo przebudowany. Jest eksploatowany jako tunel jednotorowy. 

- Na mocy obowiązującego porozumienia zawartego pomiędzy PKP S.A. i Kolejami Słowacji specjaliści narodowych zarządców infrastruktury Polski i Słowacji, raz na dwa lata, dokonują wspólnej oceny stanu technicznego tego tunelu, by określić zakres robót do wykonania dla utrzymania przejezdności z zachowaniem ustalonych parametrów użytkowych linii kolejowej - wyjaśnia Joanna Kubiak.

137 lat tunelu pod Świerkową Kopą [zdjęcia, wideo]

Wkrótce padnie rekord

Za kilka lat najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce będzie tunel średnicowy w Łodzi, czyli przedłużenie linii z Dworca Łódź Fabryczna na zachód. Budowa ma trwać sześć lat. W ramach przetargu spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wybrała ofertę konsorcjum utworzonego przez Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.

Obiekt, o łącznej długości około 7 km, pod Łodzią rozdzieli się na dwa kierunki: na północ doprowadzi do stacji Łódź Żabieniec, a na południe do stacji Łódź Kaliska.

- Jego powstanie umożliwi udrożnienie w skali kraju połączeń kolejowych północ-południe i wschód-zachód. Wpłynie także na poprawę dostępu mieszkańców aglomeracji łódzkiej do transportu kolejowego oraz poprawi konkurencyjność kolei i transportu publicznego względem innych środków transportu - tłumaczy Joanna Kubiak.


Kilkanaście tuneli zaplanowano też w Małopolsce - w ciągu planowanej linii kolejowej o roboczej nazwie Podłęże–Piekiełko ma powstać 13 tuneli. W tym przypadku jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Przeczytaj także: 13 tuneli i 8 estakad. Blisko budowy linii Podłęże–Piekiełko